top of page

Хронология

Подготовка

април 2024 - януари 2025

Като се има предвид, че главните герои на документалния филм ще бъдат хора от двете страни на българо-турската граница, първоначалният ми подход ще включва концептуализиране на съдържанието с помощта на изследователи, неправителствени организации и активисти от двете държави, посветили работта си на изучаване на темите на проекта.
Чрез сътрудничество с тях ще бъдат идентифицирани най-належащите теми и ще бъдат открити личности и места, чиито истории са комплексни и автентично представят богатството и предизвикателствата на региона.

Заснемане

За да запази автентичността, документалният филм ще избягва конвенционалните формати на интервю в седяща обстановка (talking heads). Вместо това, визуалният наратив ще улови ежедневието и преживяванията на местните. Действията на протагонистите ще бъдат подплатени със разказите им зад кадър. Този подхват ще позволи на зрителите да се свържат по-интимно с героите и обектите на техните разкази. Освен това ще бъдат заснети пейзажни кадри, които ще подчертаят визуално значението на морето и природата в живота на хората, обитаващи Странджа.

февруари - юли 2025

Пост-продукция

Чрез личните истории на местните ще бъде представен в цялата си комплексност региона - неговите проблеми, предизвикателства и богатства. Допълнително ще бъдат изработени и интегрирани кратки анимации, които ще приковат визуално интереса на зрителя при споделянето на по-абстрактни концепции.

По отношение на музиката, фокусът ще бъде върху композирането на оригинални произведения, в които ще са вплетени традиционни мелодии и природни звуци.

юли - ноември 2025

Разпространение

Основната стратегия за разпространение ще са офлайн и виртуални прожекции със съпътстващи дискусии, с което ше се насърчи ангажираността и диалога около проблемите, представени във филма.

Допълнително усилията за популяризиране на завършения проект ще включват кампании в социалните медии, целеви имейл бюлетини и сътрудничество със съответните организации. Предвижда се и предоставяне на филма и материали към него на институции и местни музеи, с което да се достигне до по-широка публика. Допълнително се търсят медийни партньорства на национално и регионално ниво в България и Турция, както и на европейско ниво. 

Местни сътрудници

За реализацията на този проект ще си сътруднича с представители на различни сектори, чиято дейност и живот са тясно свързани с природното и културно наследство на Черноморския бряг и странджанския регион.

Партньорите включват: 

  • Неправителствени организации и експерти, сред които визирам сътрудничество с експерти от дирекцията на Природен парк Странджа,  Зелени Балкани (България), природозащитната организация Back to Nature (Турция),

  • общински представители на населени места в Странджа от двете страни на българо-турската граница.

  • Уважавани историци, археолози и траколози, сред които проф. Атанас Орачев и проф. Диана Гергова.

  • Съвременните предизвикателства и инициативи ще бъдат адресирани чрез сътрудничество с туристически и спортни организации. Сред тях предвиждам партньорства с организациите „Спасете Странджа“ , „Зелена Странджа “ и сърф училище „Акаша“ ;

  • Документалисти и филмови дейци, известни с работата си по визуални проекти, свързани с природата и културата на Странджа.

  • Ангажирането на местните общности и практикуващите традиционен поминък ще добави дълбочина към изследването.

Екип

За този проект ще си сътруднича екипа, с който успешно завърших друг мой авторкси документален филм - „Случаят Бедечка“ (2020). 

  • Димана Шишкова (портфолио)

    • Продуцент, режисьор, оператор, монтажист;

    • дипломиран еколог с умения в качествените социални изследвания;

  • Стефка Бенишева (портфолио)

    • Изработване на анимации и консултант по монтажа;

    • Визуален артист, дизайн на постер;

  • Ариана Ледезма

    • Звуков дизайн и  аудио микс;

  • Федерико Труци (портфолио)

    • Композитор на музика, оригинален саундтрак;

  • Тамаш Кути (портфолио)

    • Графичен дизайнер и уеб програмист;

Защо аз съм правилният човек да разкажа тази история?

Като режисьор и природозащитник с доказан опит в провеждането на обширни теренни проучвания и продуцирането на въздействащи документални филми, вярвам че имам нужните уменията да събера и споделя разкази от Черноморския регион, съчетаваща въздействащ наратив, визуални елементи и систематичен подход.

Опитът, който натрупах при полевото ми изследване върху „Културната промяна на племето Пемон“ във Венецуела ми помогна да развия ценни умения , между които провеждане на дълбочинни интервюта с местни общности и етнографски наблюдения. Базирайки се на наблюденията ми върху едно коренно общество в Южна Америка, при това теренно проучване успях да вникна в сложната взаимовръзка между културата и природата и осъзнах значението на традиционните практики за опазване на околната среда. 


От друга страна пълнометражният ми документален филм "Случаят Бедечка" демонстрира способността ми да ангажирам различни заинтересовани страни, да повиша осведомеността по комплексни проблеми, да посреднича при конфликтни интереси и да стимулирам значима, и надявам се, устойчива промяна в общностите.

С моя интердисциплинарен подход, междукултурна чувствителност и контакти както в България, така и в Турция, мога да предам завладяващ разказ, който подчертава богатата история на региона, екологичното значение и културното многообразие, който същевременно се застъпва за устойчиви практики и овластяване на местните.

РАЗКАЗИ ОТ ЧЕРНО МОРЕ: СТРАНДЖА

Документален проект

за контакти: shishkova.dimana@gmail.com

©2024 от Storıes from the Black Sea - Documentary Project. Създаден с гордост с Wix.com

bottom of page